Uczennica klasy 7 Szkoły Podstawowej w Konopiskach Emilia Skalik zajęła I miejsce w Powiatowym Konkursie Historycznym „Rzeczpospolita doby stanisławowskiej – czasy upadku czy postępu?”. Konkurs został zorganizowany przez V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie w 215 rocznicę powołania do życia Komisji Edukacji Narodowej. Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Częstochowy, Wydział Edukacji Urzędu Miasta oraz Wydział Historii Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Konkurs skierowany był do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych Częstochowy oraz powiatów częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego i lublinieckiego. Odbywał się w 3 kategoriach do wyboru: test wiedzy, prezentacja multimedialna i komiks historyczny. Emilia wzięła udział w teście wiedzy, w którym z niemal maksymalną ilością punktów pokonała 25 innych uczestników. Jesteśmy bardzo dumni z Emilii i serdecznie jej gratulujemy.

Anna Trzepizur

odblaski

Z roku na rok maleje liczba wypadków w Polsce. W ciągu ostatnich 20 lat ilość wypadków na drogach zmalała o 60%, natomiast ilość ofiar śmiertelnych zmniejszyła się o 68%. Niemniej jednak niebezpieczne sytuacje na drogach wciąż się zdarzają. Według ostatniego raportu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 2022 r. doszło do 21 322 wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 1896 osób. Największy odsetek stanowiły wypadki z udziałem pieszych. W 2022 r. odnotowano wzrost o 1,1 % w porównaniu z rokiem 2021. Zwiększył się również odsetek wypadków z udziałem rowerzystów o 2,3% w 2022 r. w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Najbardziej istotną przyczyną wypadków, w których poszkodowany był wyłącznie pieszy było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. W porównaniu do roku 2021 liczba wypadków z tej przyczyny wzrosła o 6,9%.

kiermasz

laptopy 01 Uczniowie klas czwartych naszej szkoły otrzymali na własność laptopy. Uroczystego przekazania sprzętu dokonała Śląska Kurator Oświaty - Urszula Bauer w asyście pani Alicji Janowskiej – dyrektora Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie, pani wicewójt Iwony  Lisek oraz pani dyrektor Ilony Ujmy.

Realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji  „Program Laptop dla Ucznia" ma na celu podniesienie kwalifikacji cyfrowych młodych ludzi. To rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych, bez których nie sposób funkcjonować  we współczesnym świecie wykorzystującym w życiu codziennym i pracy technologie cyfrowe.

1

Tradycyjnie, jak co roku we wrześniu, wyruszyliśmy w teren, żeby posprzątać naszą okolicę. I może trudno w to uwierzyć, ale znowu zebraliśmy kilka worków śmieci. Miejsca uczęszczane przez mieszkańców gminy prezentują się coraz lepiej, jednak w lesie przy ścieżkach ciągle jeszcze znajdujemy sporo odpadów.