EU flag Erasmus vect POSEarth Climate Heritage Obtaining - Pozyskanie dziedzictwa klimatycznego ziemi

logoecho etwinning1

 W dniu 10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa, dlatego też uczniowie klasy VII a i VII b naszej szkoły uczestniczyli w akcji sadzenia roślin na terenie przyszkolnym. Działanie to  związane jest z realizacją unijnego projektu ”Pozyskiwanie dziedzictwa klimatycznego Ziemi”.

Rośliny odgrywają znaczącą rolę dla życia na Ziemi, dzięki prowadzonemu procesowi fotosyntezy produkują tlen do atmosfery. Są też doskonałym „konsumentem” CO2 z atmosfery, przez co w znaczny sposób łagodzą efekt cieplarniany i stabilizują klimat na Ziemi.

Ta wiedza jest powszechna dla nas wszystkich, ale uczestnicy akcji mieli jeszcze jeden cel.

Chodziło też o stworzenie przyjaznego kąta dla uczniów, gdzie mogłyby odbywać się zajęcia na świeżym powietrzu w ciepłe dni. Nie zapomniano też o pożytecznej roli zapylaczy, dlatego wśród sadzonek znalazła się lawenda. Rośliny się przyjęły a teraz czekamy na efekty.

Wioletta Warwas

102021 07W dniach 26.09 – 01.10.2021 roku uczestnicy projektu „Earth Climate Heritage Obtaining” uczestniczyli w wyjeździe do Turcji, gdzie odbyło się spotkanie koordynatorów .

          Po roku zdalnej pracy  na platformie ZOOM -  po raz pierwszy -  nauczyciele  z Turcji, Polski, Włoch, Rumunii oraz Macedonii Północnej mieli okazję do spotkania  face to face. Gospodarze powitali nas bardzo gościnnie i serdecznie. Podczas wizyty omówiliśmy zadania projektowe, ustaliliśmy plan następnych mobilności oraz braliśmy udział w warsztatach ekologicznych. Organizatorzy zadbali również  kulturowy aspekt  wizyty. Zwiedziliśmy historyczne miasta Sardes oraz Efez. Pobyt w Unesco Global Geopark Kula Salihli oraz Pamukkale pokazał nam,  jak zmiany klimatyczne wpływają na krajobraz. Turcja to piękny kraj z bogatymi tradycjami, kulturą oraz świadomymi ludźmi, którzy chcą chronić środowisko naturalne.

Wspólnie ze szkołami partnerskimi chcemy uświadamiać naszym uczniom,  jak ważne jest dbanie o ekologię i mądre postępowanie w codziennym życiu, które zapobiegnie w przyszłości degradacji środowiska.

K. Ankowska, A. Klecha

Uczniowie szkół partnerskich wykonali wyznaczone wcześniej litery, z których powstało wspóle hasło.

W dniach 9-10 kwietnia 2021 roku w ramach realizacji projektu ekologicznego- Pozyskiwanie dziedzictwa klimatycznego Ziemi odbyło się spotkanie młodzieży na platformie ZOOM.

Uczniowie ze szkół partnerskich pracowali w grupach międzynarodowych.

Każdy z zespołów zajmował się innym tematem:

  1. Susza

   2. Efekt cieplarniany i zanieczyszczenia

  3.  Oszczędzanie energii

  4.  Recycling

  5.  Gleba

164405005 10225859530820868 2159040238452507587 n