logo edyta

plakat edytadlonie edyta

 

 

Uczniowie klas I-III  Szkoły Podstawowej w Konopiskach uczestniczą w międzynarodowym projekcie e-Twinning „Future is in my hands”- Przyszłość jest w moich rękach.

W marcu rozpoczęliśmy współpracę ze szkołami  z Turcji oraz Czech.

Celem projektu jest przekazanie uczniom wiedzy na temat konsekwencji globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. Chcemy podnieść świadomość w tej kwestii oraz jak ważny jest recykling dla ochrony przyrody i naszego życia w przyszłości.

W czasie trwania projektu uczniowie będą wykonywać różne zadania oraz doświadczenia. Nawiążą nowe przyjaźnie z uczniami z innych krajów.

Koordynator projektu: Edyta Walentek

Nasi partnerzy: Turcja, Czechy, Polska

Nasze aktywności:

W ramach projektu „ Zaprojektuj przyszłość" 26 kwietnia 2018 roku 88 uczniów edukacji wczesnoszkolnej Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Konopiskach pojechało na wycieczkę do Chorzowa. Pierwszym punktem naszego wyjazdu było zwiedzanie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie oraz udział w seansie astronomicznym pt. „Przy ulicy Astronomów" przedstawiającym spacer po niebie, wschód i zachód Słońca, otaczający nas wszechświat, układ słoneczny, planety, gromady gwiazd, galaktyki, zjawiska astronomiczne. Seans był bardzo interesujący-wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem.

W naszej szkole odbywają się zajęcia z najmłodszymi uczniami kl. I - III w ramach projektu ,,Zaprogramuj przyszłość" prowadzonego przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Mistrzowie Kodowania. To kompleksowy projekt skierowany do ponad 200 szkół podstawowych z małych miejscowości w całej Polsce. Projekt ma za zadanie mądrze wprowadzić dzieci w cyfrowy świat. Badania psychologiczne, ale i obserwacje społeczne pokazują, że dzieci szybciej niż dorośli przyswajają nowe umiejętności. Dotyczy to tym bardziej technologii cyfrowych, które dla młodszego pokolenia są standardem, a dla ich rodziców nowinką, do której podchodzą z dystansem. Oczywiście najlepsze efekty edukacji osiąga się wtedy, gdy tę naturalną skłonność dzieci do wchłaniania nowości wspiera się przygotowaniem odpowiednich programów, form pracy, metod nauczania. Tak właśnie został przygotowany program „Mistrzowie Kodowania", respektujący predyspozycje i potrzeby dzieci. Nauka programowania, bazująca na uważnym analizowaniu i logicznym myśleniu jest podobna do gry w szachy, sudoku, gier planszowych. Nikt nie ma wątpliwości, że te rozrywki umysłowe mają pozytywny wpływ na rozwój umysłowy człowieka. Badania skupiają się na określeniu stopnia tego pozytywnego efektu, czyli sfer na jakie, poza rozwojem kompetencji informatycznych, wpływa nauka programowania. Naukowcy spodziewają się podobnych rezultatów jak przy tzw. efekcie Mozarta, który polega na tym, że słuchanie muzyki tego kompozytora rozwija zdolności matematyczne.

szachy1

Polski Związek Szachowy rozumiejąc pozytywny wpływ gry w szachy na edukacyjny rozwój dzieci zaproponował szkołom realizację projektu pt. „Edukacja przez szachy w szkole". Od listopada 2017 r nasza szkoła przystąpiła do realizacji tego programu. Program ten wprowadzony został w klasach I i przewidziany jest na dwa lata. Realizowany jest przez jedną godzinę tygodniowo dla każdej klasy.
Celem projektu jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowania ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja. Wyniki badań międzynarodowych wskazują na wiele walorów wynikających z gry w szachy.

Attachments:
Download this file (SZACHY.pdf)SZACHY.pdf[ ]1133 kB

Wolontariusze naszej szkoły podejmują coraz to nowe wyzwania. Działają prężnie na rzecz akcji "Zauważeni" - czyli współpracy z lokalnym środowiskiem Seniorów. Jeszcze nie tak dawno w czerwcu 2017 uczestniczyliśmy we wspólnej akcji z Kołem Gospodyń Wiejskich w Konopiskach oraz Kołem Emerytów w Konopiskach w wymianie wspólnych doświadczeń i przekazywania tradycji. Nowy rok szkolny niesie już wiele wspólnych praktyk. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Konopiskach uczyły naszych wolontariuszy wspaniałych tradycji związanych z rękodziełem. Wyszywanie, haftowanie to dziś wartości bezcenne. Kultywowanie ich w kolejnych pokoleniach to nasze dziedzictwo, którego nie wolno zaprzepaścić. Te cenne umiejętności pozwolą naszym uczniom rozwijać się w zakresie technik manualnych.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kopalni przekazywały naszym wolontariuszom umiejętności w zakresie przygotowywania tradycyjnych potraw, zapoznawały ich z ludowymi obyczajami, pieśniami i wystrojem tradycyjnej wiejskiej chaty. Uczniowie zachwyceni spotkaniem z tradycją i doświadczeniem mieli okazję sami przygotować wiele wspaniałych posiłków i ludowych ozdób. Dzieciom dziś potrzeba uwagi i czasu, które są bezcenną wartością w ich funkcjonowaniu w życiu dorosłym. Z zachwytem patrzyły na doświadczone Panie, które do dziś własnoręcznie przyrządzają te smakowitości, a receptury przekazują młodym pokoleniom.
Czekamy na więcej i prosimy o jeszcze tak wspaniałych lekcji tradycji.

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu Iwona Nadzieja i Magdalena Kędziora oraz WOLONTARIUSZE SZKOLNEGO KOŁA WOLOTARIATU ,, PARASOL''.

DSC 0733