02 12 2016 26

W piątek, drugiego grudnia br. do ZS w Konopiskach został zaproszony przez trenera SOS, nauczyciela wychowania fizycznego, p. Tomasza Kupczyka niezwykły gość – czterokrotny mistrz Polski w siatkówce – pan Marcin Prus, który w reprezentacji Polski grał w latach 1997-2001. Rozegrał 97 spotkań. Było to niewątpliwie niepowtarzalne spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci wszystkich zgromadzonych w hali sportowej gimnazjalistów. Stanął przed nimi i zachwycił opowieścią o swojej karierze sportowej nie tylko mistrz, ale przede wszystkim człowiek – patriota, autorytet i wzór do naśladowania. Pan Marcin zachęcał młodych ludzi przede wszystkim do nauki, pracy nad sobą, samodoskonalenia oraz konsekwentnego dążenia do celu, mimo wielu przeszkód, jakie stają na drodze każdego człowieka. Przestrzegał przed łatwą drogą, autostradą, zachęcał do wysiłku i samodyscypliny, bez których niczego w życiu się nie osiągnie, niezależnie od obranego celu.

Trening czyni mistrza, czyli wysiłek podjęty na każdym etapie naszego życia, pokonanie lenistwa i wszelkich zagrożeń, jakie czyhają na młodego człowieka. Pan Prus opowiedział wiele ciekawych historii z życia, ukazujących niebezpieczeństwa płynące z różnych uzależnień – przede wszystkim narkotyków, alkoholu czy gier komputerowych. Zachęcał gimnazjalistów do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, które dają ogromną radość i satysfakcję, pozwalają wypełnić wolny czas i nadają życiu sens. Mistrz opowiedział także o swoich podróżach po całym świecie, udowadniając tym samym, że dzięki grze w siatkówkę, mógł zobaczyć wiele niezwykłych, ciekawych miejsc. Wszyscy ogromnymi brawami podziękowali gościowi za bardzo ciekawą opowieść o swoim życiu - sportowca i pełni optymizmu wrócili na lekcje.
Wypowiedzi uczniów z klasy sportowej po spotkaniu:
„To spotkanie dało mi wiele do myślenia nad kulturą osobistą, nauką i szacunkiem do drugiego człowieka".
„Myślę, że warto organizować takie spotkania, ponieważ wielu jest uczniów, którzy niczym się nie przejmują i niczego nie chcą osiągnąć w życiu, a jednak kimś trzeba zostać".
„Moje odczucia po wizycie pana Marcina Prusa są bardzo pozytywne, ponieważ świat siatkówki, który nam przedstawił, jest przepiękny i warto dążyć do obranego celu".
„Po spotkaniu uwierzyłem w siebie, zrozumiałem, że mimo przeszkód i porażek nie wolno się poddać".
„Pan Prus mówił bardzo ciekawie i dawał wiele przykładów ze swojego życia i nie tylko. Dobrze jest wysłuchać kogoś, kto pokonał wiele przeszkód w swoim życiu i może być wzorem dla nas młodych ludzi, często szukających dopiero swojego celu."

Renata Gęsiarz

GALERIA