Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach bierze udział w wielu przedsięwzięciach związanych z patriotyzmem, tożsamością narodową i historią naszej Ojczyzny.

Szkoła zaangażowała się we współpracę z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, wzięliśmy udział w projekcie „Ja Ślązak, Ja Polak, Ja Europejczyk”. Dzięki temu nasza placówka została zaproszona na Konferencję Wojewódzką „Tożsamość 2009”, która odbyła się pod patronatem senatora RP Kazimierza Kutza. Reprezentowaliśmy powiat częstochowski jako jedna z nielicznych placówek oświatowych.

Konferencja mająca formę panelu dyskusyjnego stała się okazją do wymiany spostrzeżeń związanych z nauczaniem historii regionalnej.

Za współpracę i udział w Programie Operacyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymaliśmy dyplom uczestnictwa.

Ta prestiżowa impreza z udziałem wielu znamienitych profesorów z całej Polski była dla nas wielkim wyróżnieniem.

W październiku 2008 gimnazjum zaangażowało się w Ogólnopolski Program Wychowania Patriotycznego i Społecznego „ Moja Mała Ojczyzna” pod honorowym patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W projekcie wzięło wdział 5 uczniów klas trzecich:

Anna Kita, Monika Kowalik, Magdalena Gorzelak, Magdalena Szymanek i Jakub Lamch opiekunem programu została mgr Ilona Siemiętowska.

Celem programu było pogłębienie wiedzy uczniów na temat historii najnowszej związanej z mordem na polskich oficerach dokonanym w: Katyniu, Charkowie, Ostaszkowie, Starobielsku, Miednoje. Uczniowie zbierali wiadomości, przeprowadzali wywiady, wyszukiwali informacje w różnych źródłach, z których w I etapie powstała praca i album dokumentujący losy panów Romana i Henryka Musiów.

Dzięki rzetelnej pracy zaproszono nas do II etapu konkursu wojewódzkiego. Tutaj naszym zadaniem było nakręcenie filmu o bohaterach a następnie zaprezentowanie go komisji.

We współpracy z Częstochowską Rodziną Katyńską i panem Henrykiem Musiem powstał film o losach jego i jego ojca. Film ten został zaprezentowany w Warszawie, gdzie oceniła go komisja konkursowa.

27 maja 2009 roku szkoła została zaproszona do finału wojewódzkiego odbywającego się w Czechowicach–Dziedzicach. Uroczyste wręczenie nagród z udziałem dostojnych gości dodawało splendoru tej imprezie.

Nasze gimnazjum zajęło II miejsce w województwie śląskim, wyprzedziliśmy wiele dużych szkół a w powiecie częstochowskim byliśmy pierwsi.

Konkurs stał się dla uczniów okazją do pogłębienia wiedzy historycznej i umożliwił zetknięcie z żywymi legendami tamtych czasów.

W związku z obchodami Roku Wojciecha Korfantego gimnazjum nasze przystąpiło do konkursu wojewódzkiego „Korfanty 1873-1939”.

Uczennica klasy III Katarzyna Zasada pod kierunkiem mgr Ilony Siemiętowskiej zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego i reprezentować będzie naszą gminę w tym konkursie.

mgr Ilona Siemiątowska