W roku szkolnym 2008/2009 Gimnazjum w Konopiskach przystąpiło do projektu edukacyjnego „Szkoła na Parnasie” opracowanego przez Filharmonię Częstochowską we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Doskonalenia w Częstochowie. Projekt powstał z myślą o uczniach gimnazjów i liceów. Obejmuje on 6 programów koncertowych:

 

  • Romantyzm – czas narodów,
  • Muzyka polska,
  • Z folkiem na Ty,
  • Ze wspomnień papy Haydna,
  • Szklana harfa czy anielskie organy?
  • Wielki finał.

Każdy z koncertów poświęcony jest odrębnemu zagadnieniu, a tym, co wiąże ze sobą wszystkie ww. przedsięwzięcia jest zamysł edukacyjny zawarty w budowie wewnętrznej spektaklu. W każdym z koncertów obok pięknej Muzyki odnajdziemy doskonałą oprawę plastyczną oraz literacką mocująca wydarzenia artystyczne w konkretnej epoce historyczno – literackiej. Dźwięk, obraz i słowo tworzą nierozerwalną całość, dzięki czemu widzowie mogą chociaż przez chwilę – mówiąc metaforycznie – znaleźć się na Parnasie obok Apollina, opiekuna wszelkich sztuk i jego 9 muz.

Ale uczniowie gimnazjów i liceów zgromadzeni na widowni nie są tylko biernymi obserwatorami. Dzięki umiejętnemu prowadzeniu zajęć stają się ich uczestnikami. Nawiązują dialog z artystami, żywiołowo reagując na to, co dzieje się na scenie. Zachęceni przez prowadzących zajęcia grają na szklanych kielichach, gwiżdżą i szumią do wtóru utworów folkowych, odpowiadają na pytania płynące ze sceny, starają się zachowywać kulturalnie oraz dostosować swój strój do okoliczności, pamiętając o budowaniu szczególnego mikroklimatu estetycznego związanego z przebywaniem w miejscu kultury wysokiej.

Aby zachęcić uczniów do współpracy artystycznej oraz uzmysłowić im, że mogą być nie tylko widzami i słuchaczami, ale także twórcami, autorzy projektu „Szkoła na Parnasie" ogłosili Konkurs Super Kreator. W ramach tego konkursu uczniowie mogą:

  • wykonać pracę plastyczną (technika dowolna) na temat „Kwiat jednej nocy”,
  • wykonać dowolny (ale grający!) instrument muzyczny,
  • wykonać plakat/afisz koncertu  Roku Józefa Haydna w 200. rocznicę jego śmierci,
  • namalować obraz  na temat „Martwa natura ze stołem”.

Karty pracy dotyczące projektu „Szkoła na Parnasie" można znaleźć na stronach internetowych Filharmonii Częstochowskiej (www.filharmonia.com.pl) i SOD (www.sod.ids.czest.pl). Znajdziemy tam również opis całorocznego zadania konkursowego na „Logo cyklu Szkoła na Parnasie". Zwycięskie logo znajdzie się w materiałach promocyjnych ww. projektu edukacyjnego, a na autora czeka specjalna nagroda rzeczowa.

W imieniu uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum pragnę serdecznie podziękować Dyrekcji Filharmonii Częstochowskiej za wspaniały pomysł i interesującą inicjatywę edukacyjną wspierającą i uzupełniającą działania szkoły. Żywa lekcja kultury i sztuki, możliwość obcowania z artystami, potraktowanie młodego widza z najwyższym szacunkiem - to bezcenne zalety „Szkoły na Parnasie". Przystępowaliśmy do tego projektu z pewną obawą, czy aby muzyka poważna zostanie przyjęta przez tzw. młode pokolenie z takim zainteresowaniem, na jakie zasługuje. I...nie zawiedliśmy się! Już po pierwszym koncercie „wieść gimnazjalna" doniosła, że „fajnie było" i „zapisujemy się na następny koncert". Doczekać się takich recenzji z ust „Młodych – Gniewnych" to, proszę mi wierzyć, naprawdę sukces!

Podziękowania należą się również Urzędowi Gminy Konopiska, który wspiera działania edukacyjne szkół naszej gminy i dofinansowuje działania podejmowane w ramach realizacji Programu profilaktycznego.

 

Anna Banaśkiewicz