gimbus_anim
W porannych, czwartkowych godzinach, dnia 6 października 2011r., wyruszyliśmy spod budynku szkoły na jednodniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Plan zwiedzania obejmował dwa piękne muzea i skansen. Najpierw dotarliśmy do Jędrzejowa, gdzie znajduje się Państwowe Muzeum im. Przypkowskich. Mogliśmy tam obejrzeć zbiór wszystkich rodzajów zegarów słonecznych, konstruowanych od XV wieku oraz rozmaite przyrządy służące do pomiaru czasu - klepsydry, zegary ogniowe i mechaniczne.
Następnie udaliśmy się do Parku Etnograficznego w Tokarni. Mogliśmy się przekonać, jak wyglądał układ osadniczy wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny. Bardzo nam się tam podobało, lecz wyobraziwszy sobie życie bez bieżącej wody, prądu i innych dzisiejszych luksusów, byliśmy przerażeni.
Ostatnim celem naszej wycieczki było Muzeum Henryka Sienkiewicza, patrona naszej szkoły. Oblęgorek zachwycił nas swoimi malowniczymi terenami, szczególnie przepiękna aleja lipowa, która prowadzi do pałacu. Sam obiekt również wzbudził w nas same pozytywne emocje. Pałacyk Henryka Sienkiewicza został udostępniony do zwiedzania w 1958r., jest najstarszym w Polsce muzeum poświęconym autorowi ,, Qvo vadis". Otwarto go w domu pisarza, który kupiono ze składek społecznych ,, od narodu". Oblęgorski majątek wraz z pałacykiem przekazano Sienkiewiczowi w 1900 roku podczas obchodzenia jubileuszu 25-lecia pracy literackiej, co było dowodem niezwykłego uznania twórczości pisarza.
Pan przewodnik wspaniale przedstawił nam postać patrona naszej szkoły. Wszyscy uczniowie słuchali go z wielkim zaciekawieniem. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat prywatnego życia Henryka Sienkiewicza. Mieliśmy również szansę zobaczyć biurko, przy którym powstawała niegdyś powieść ,, W pustyni i w puszczy".
Około godziny 20.00, dojechaliśmy do szkoły. Byliśmy zmęczeni całodziennym zwiedzaniem, ale i również bardzo zadowoleni, że zobaczyliśmy tak wiele ciekawych rzeczy.
Kamila Bąk III a