logo_w

 

28 października br. o godzinie 9:00 stawiliśmy się w Gimnazjum nr 9 w Częstochowie. Celem naszej wyprawy były warsztaty dotyczące mediów.
Pierwsze spotkanie pokazało nam jak wygląda praca reportera telewizyjnego i operatora kamery. Wszystko odbywało się w bardzo miłej atmosferze. Nauczyliśmy się obsługiwać profesjonalny sprzęt, obejrzeliśmy przykładowe materiały reporterskie przygotowane przez Katarzynę Wrzalik. Reporterka starała się przybliżyć nam swoją interesującą pracę, która jest również jej wielką pasją. Na koniec mogliśmy sprawdzić się w roli prowadzących. Po przerwie udaliśmy się na zajęcia dotyczące sztuki pisania reportażu, które odbyły się pod okiem Pani Urszuli Giżyńskiej - redaktorki Gazety Częstochowskiej. Kobieta zrealizowała swój wykład pod kątem poprawności pisania artykułów. Padły m. in. zagadnienia takie jak zasada trzech "k". Spotkanie podsumowaliśmy przeprowadzeniem krótkiego wywiadu oraz napisaniem newsa.

Następnego dnia pojawiliśmy się ponownie w tej samej szkole. Pierwsze zajęcia odnosiły się do fotografii cyfrowej .Po kilkuminutowym spóźnieniu, do klasy wszedł młody człowiek z aparatem fotograficznym na ramieniu. Zaprezentował nam swoje portfolio, wiele ciekawych sesji oraz jak wielką sztuką jest umiejętność fotografowania. Następną mieliśmy zaplanowaną lekcję języka angielskiego. Nauczyliśmy się kilku przydatnych słówek oraz jak przeprowadzać wywiady. Po posiłku oraz krótkiej przerwie poszliśmy na zajęcia pt. "Magia radia". Dowiedzieliśmy się na nich jak wyglądało radio dawniej a jak wygląda w dzisiejszych czasach. Zobaczyliśmy również, jak przeprowadza się rozmowę kwalifikacyjną.
Dnia czwartego listopada zebraliśmy się o godzinie 7.00 na Placu Biegańskiego w Częstochowie. Po sprawdzeniu obecności wsiedliśmy do autokaru i z uśmiechami na twarzach ruszyliśmy w drogę do Krakowa. Naszym celem było Radio ESKA oraz dzielnica Kazimierz. Przed południem dotarliśmy na miejsce i zaczęliśmy wycieczkę. Najpierw dotarliśmy do stacji radiowej. Tam Pani Redaktor oprowadziła nas po budynku i przybliżyła nam pracę radiowca. Potem z doświadczoną panią przewodnik zaczęliśmy zwiedzanie najpopularniejszej dzielnicy Krakowa. Zobaczyliśmy między innymi Uniwersytet Jagielloński, żydowską synagogę i cmentarz żydowski. Zadowoleni i wyczerpani ruszyliśmy w drogę powrotną.
16 listopada odbyło się uroczyste podsumowanie i zakończenie warsztatów. Każdy uczeń biorący udział w nich otrzymał certyfikat. Pożegnaliśmy się z wszystkimi nowymi znajomymi i pełni nowych doświadczeń wróciliśmy szczęśliwi do domu : )

Basia Świercz

GALERIA