slaskie

„Śląskie. Przywracamy błękit” to największy w Europie projekt ochrony powietrza, obejmujący swoim zasięgiem całe województwo śląskie. Jego Liderem jest Województwo Śląskie. Projekt współfinansowany jest z Programu LIFE Unii Europejskiej – program działań na rzecz środowiska i klimatu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Uczniowie klasy 5a założyli Szkolny Zespół Antysmogowy, który realizuje założenia powyższego programu. Uczniowie biorą udział w warsztatach tematycznych dotyczących ekologii. W tym semestrze odbyły się cztery spotkania, podczas których uczniowie dowiedzieli się czym jest smog, jak powstaje, jak szkodzi zdrowiu oraz jak walczyć ze smogiem. Dzieci uczyły się prawidłowej segregacji odpadów przeznaczonych do recyklingu, poznały również termin “upcykling” czyli ponowne wykorzystanie odpadów. Dzięki temu sposobowi na korytarzu naszej szkoły pojawiła się choinka świąteczna z ozdobami wykonanymi z odpadów. Na styczniowych zajęciach w ramach dnia bez foliowych torebek uczniowie malowali własne torby wielokrotnego użytku.

Zajęcia sprawiły uczniom mnóstwo frajdy, ale przede wszystkim były cennym źródłem informacji dotyczących ekologii oraz przyczyniły się do wzrostu świadomości ekologicznej wśród uczniów naszej szkoły. Projekt będzie kontynuowany w drugim półroczu.

J. Latoszek