Wraz z początkiem 1993 roku, powołano Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły Podstawowej w Konopiskach, przy aprobacie Grona Pedagogicznego.

Przewodniczącym został Ryszard Kita.

Zaczęto opracowywać projekt obiektu, który zapewniałby uczniom pogłębianie wiedzy i rozwijanie talentów sportowych.

28 czerwca 1999r. rozpoczęła się budowa Gimnazjum. W sierpniu 2001 r. zakończył się I etap rozbudowy szkoły.  Budynek choć jeszcze niedokończony, już uznawany był za wizytówkę gminy.

1 września 2001 r. odprawiono mszę świętą w parafialnym kościele, po której ks. Arcybiskup Stanisław Nowak dokonał poświęcenia szkoły.

Wyjątkowość uroczystości podkreślała obecność światowej sławy lekkoatletki Ireny Szewińskiej, która w pełni popierała idee budowy tego kompleksu. Otwarcie gimnazjum uświetniły występy znanych artystek: Krystyny Sienkiewicz i pochodzącej z naszej gminy Renaty Zarębskiej.

Szkoła została wykończona estetycznie, nie zapominając o najmniejszych szczegółach.  Od 1 czerwca 2003 roku uczniowie dowożeni są do gimnazjum pomarańczowym gimbusem.

Dyrektorem został p.Stanisław Michalczyk, a zastąpcą p. Beata Ciuk.