,,... Była Ziemia żyzna, a pokryta roślinnością wszelką.

Trawy i zioła falowały na Niej. A drzewa łączyły Ją z chmurami.

Na brzegach rzek fale w białym piasku pisały historię.

I przyszedł Człowiek, rozdarł Ją maszynami, splugawił chemią bez umiaru stosowaną.

A pogwałciwszy zostawił Ją nagą i drżącą.

Zioła uschły, a ptaki wić gniazda przestały i wiatr tylko pył czarny gonił.I przyszedł inny Człowiek,

wejrzał na Nią a ulitowawszy się nad Jej słabością okrył płaszczem by odżyła.

I zwali go odtąd Ekologiem."

Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci, zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

Akcja "sprzątania świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989, kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła swoim zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. Jej organizatorem jest organizacja społeczna Clean up Australia.

Sprzątanie świata w Polsce

W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.

Sprzątanie Świata 2010

Głównym celem akcji, która w tym roku przeprowadzana była w dniach 17-19 września pod hasłem: „Chrońmy bioróżnorodność-segregujmy odpady" jest podniesienie świadomości ekologicznej ludzi poprzez posprzątanie okolicznych terenów i zwrócenie uwagi na powstawanie coraz większej liczby nielegalnych wysypisk śmieci.

Mimo, iż skierowana jest ona do wszystkich mieszkańców miast i wsi, to najchętniej uczestniczą w niej przedszkolaki, uczniowie szkół oraz harcerze, którzy już od najmłodszych lat uczą się postaw proekologicznych i uświadamiają sobie przy okazji sprzątania, że lepiej wyrzucać pojedyncze śmieci do kosza, niż później sprzątać ich całe mnóstwo.

W jaki sposób fakt selekcjonowania śmieci może mieć wpływ na zachowanie różnorodności biologicznej? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna! ,,Segregacja odpadów, a zaraz po niej ich recykling doprowadza do zachowania nieodnawialnych zasobów Ziemi, a od ich obecności z kolei zależy przetrwanie gatunków. Dzięki sortowaniu śmieci oszczędzamy drzewa i lasy poprzez powtórne wykorzystanie makulatury albo doprowadzamy do mniejszego zużycia ropy naftowej, poddając recyklingowi zebrany plastik. Chroniąc przed wycinką lasy ratujemy nie tylko same drzewa lecz cały ekosystem od nich zależny - miliony gatunków leśnych połączonych ze sobą nierozerwalnie poprzez łańcuchy pokarmowe i inne sieci zależności. Z kolei poprzez zmniejszenie zużycia ropy naftowej będziemy emitować mniej dwutlenku węgla oraz zanieczyszczeń takich jak tlenki azotu. Dzięki temu będziemy pozytywnie wpływać na klimat, nie narażając innych gatunków na negatywne konsekwencje globalnego ocieplenia. Ponadto ochronimy przyrodę przed szkodliwym oddziaływaniem zanieczyszczeń. Zyskają na tym przede wszystkim gatunki wyjątkowo wrażliwe".

mgr Anna Trzepizur

Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć w galerii.