Warsztaty teatralno – filmowe zorganizowane przez Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole.

W ubiegłym miesiącu uczestniczyliśmy w warsztatach teatralno – filmowych zorganizowanych przez Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole.

Zaszczytu reprezentowania naszej szkoły dostąpili: Barbara Świercz, Karolina Biskup, Michał Bednarek i Łukasz Świech.

      Dzień I:

Dnia 9 kwietnia zebraliśmy się podekscytowani i ciekawi dnia wczesnym rankiem przed  kościołem św. Jakuba w Częstochowie. Celem wycieczki były odwiedziny u profesora Krzysztofa Zanussiego w Tworkach koło Warszawy. W czasie podróży autokarem zdążyliśmy nawiązać wiele nowych znajomości J Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy nareszcie do pierwszego punkt naszej wycieczki - studia TVN znajdującego się w stolicy. Kiedy wyszliśmy na zewnątrz i ‘rozprostowaliśmy’ kości naszym oczom ukazał się ogromny gmach najpopularniejszej stacji telewizyjnej w Polsce. Całą grupą powędrowaliśmy do wejścia. Tam zostaliśmy przepuszczeni przez bramki kontrolne. Wszystkim zaparło dech w piersiach. Z wielkiego holu obserwowaliśmy oszklone studia telewizyjne. Na parterze mała galeria sztuki, salonik prasowy, bar, punkty informacyjne.  Chwilę później z uśmiechem przywitała nas jedna z pracowniczek TVN-u , która miała za zadanie przybliżyć nam dzień prezentera telewizyjnego. Już 5 minut później, po przekazaniu nam najważniejszych informacji dotyczących studia, błądziliśmy monitorowanymi korytarzami, sprawnie podążając za przewodnikiem. Po drodze przyglądaliśmy się pięknym fotografiom, znanym nam z ekranu telewizyjnego, prezenterów i gwiazd telewizyjnych przy pracy. Naszym celem była jedna z najważniejszych sal całego gmachu – studio wieczornego wydania „Faktów” i  całodobowego programu „TVN 24”. Tam została nam przybliżona cała geneza powstania telewizji TVN. W krótkich przerwach w wykładzie przyglądaliśmy się pracy operatorów, zobaczyliśmy też studio TVN Meteo. Po zwiedzeniu części obszernego studia odpoczęliśmy moment w przestronnym hallu, po czym udaliśmy się z powrotem do autokaru, by dojechać do profesora Zanussiego. Około godziny 15.00 znaleźliśmy się pod bramami willi Pana Krzysztofa. Na przywitanie wyszła żona mistrza i jego siedem psów – piękne labradory. Opowiedziała nam krótko o ich ogrodzie i posesji. Korzystając z czasu pospacerowaliśmy po zakamarkach podwórza państwa Zanussich. Urzekły nas budynki zdobione elementami stylu retro. Po godzinie zebraliśmy się w przeszklonym pomieszczeniu pełnym kwiatów i roślin, gdzie przywitaliśmy się z profesorem. Tam mistrz poprowadził kilkugodzinny wykład. Opowiedział nam troszkę o swojej pracy, zainteresowaniach, poglądach politycznych, rodzinie i wielu innych, równie ciekawych rzeczach. Po wspólnej rozmowie każdy chętny dostał pamiątkowy autograf. od reżysera. Spotkanie zakończyliśmy  wspólnym zdjęciem. Pożegnaliśmy serdecznie Profesora i jego miłą małżonkę po czym, udaliśmy się na Żoliborz, by odwiedzić grób ks. Popiełuszki. Po tak ciekawym dniu zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy do domów blisko północy.

Dzień II

W piękny,  słoneczny poranek 20 kwietnia cala grupą spotkaliśmy się przez teatrem im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Weszliśmy do środka i zajęliśmy swoje miejsca. O godzinie 11.00 rozpoczął się przepiękny spektakl pod tytułem „Mały Książę”. Pokazał nam błędy, które najczęściej popełniamy w życiu i nie zauważamy ich. Chwilę później przemieściliśmy się do foyer, gdzie spotkaliśmy się z panem Robertem Dorosławskim. Mężczyzna opowiedział nam o pracy aktorów od kulis. Mówił o trudach, jakie każdy z nich musi pokonać. Z zaciekawieniem zadawaliśmy mu kolejne pytania dotyczące pracy w teatrze. Na koniec podziękowaliśmy panu dyrektorowi i opuściliśmy gmach teatru. Zafascynowani sztuką wróciliśmy do domów.

Dzień III

27 kwietnia około godziny 10 zebraliśmy się przed kościołem św. Jakuba w Częstochowie. Celem wycieczki były odwiedziny u profesora Siemiona w Petrykozach. Zajęliśmy miejsca w busie i rozpoczęły się ‘cztery godziny śmiechu’ w doborowym towarzystwie. Rozbawieni i pełni entuzjazmu dotarliśmy do Petrykoz. Czekając na profesora zwiedziliśmy jego dworek zbudowany w stylu staropolskim oraz ogród. Niebawem pojawił się pan Wojciech. Na początku opowiedział nam o swoim domu i powstaniu wsi. Przeszliśmy do saloniku, gdzie mistrz opowiedział o sobie. Wyrecytował w porywający sposób fragment „Pana Tadeusza”. Wszyscy siedzieliśmy zasłuchani, z szeroko otwartymi ustami. Udaliśmy się za dom, by przyjrzeć się warsztatom, które pan Siemion przeprowadzał z inną grupą.  Wyłapywaliśmy informacje istotne do ‘ulepszenia’ się w aktorstwie. Po około 2 godzinach zebraliśmy się wokół mistrza prosząc o autografy i pamiątkowe fotografie. Podziękowaliśmy serdecznie za opowieści i cenne uwagi, po czym udaliśmy się do autokaru. Uśmiechnięci wróciliśmy wieczorem do domów. Nie zapomnimy tego dnia nigdy.

Dzień IV

Dnia 28 kwietnia udaliśmy się na zakończenie warsztatów, które odbyło się w Gimnazjum Św. Józefa w Częstochowie. Pani Dyrektor tego gimnazjum oprowadziła nas po szkole, po czym powróciliśmy do Sali, w której obejrzeliśmy bardzo ciekawe przedstawienie pt. „Pięć minut”. Całość przedstawiona była w humorystyczny sposób, na przykładzie zwariowanej rodzinki. Nasi koledzy wspaniale wcielili się w role. Nastąpił kulminacyjny punkt spotkania – rozdanie certyfikatów. Po wszystkim udaliśmy się na poczęstunek. Pożegnaliśmy się ze wszystkimi, mając nadzieję, że kiedyś jeszcze się zobaczymy. Wróciliśmy do Konopisk wspominając udane warsztaty.

Wszystkim nam bardzo mocno utkwiły w pamięci te świetnie spędzone cztery dni: spotkania z prawdziwymi mistrzami, genialny spektakl, rewelacyjni ludzie... Wiele się nauczyliśmy, pochłonęliśmy sporo wiedzy. Pozostało wprowadzić wszystko w życie.

Michał Bednarek, Karolina Biskup