W dniu 06.11.2008 r. uczniowie naszego gimnazjum wraz z opiekunami p. A. Banaśkiewicz i p. M. Szymanek uczestniczyli w koncercie pt. „Muzyka polska” w Filharmonii Częstochowskiej. Koncert był drugim spotkaniem projektu edukacyjnego „Szkoła na Parnasie”. W przeddzień 90. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości wysłuchaliśmy pięknych utworów patriotycznych ilustrowanych poezją i obrazami pejzaży polskich. Na wstępie usłyszeliśmy wzruszający wiersz T. Różewicza

 ***(oblicze ojczyzny)

 ojczyzna to kraj dzieciństwa

 miejsce urodzenia

to jest ta mała najbliższa

ojczyzna

miasto miasteczko wieś

ulica dom podwórko

 pierwsza miłość

las na horyzoncie

 groby

 w dzieciństwie poznaje się

 kwiaty zioła zboża

 zwierzęta

 pola łąki

 słowa owoce

 ojczyzna się śmieje

 na początku ojczyzna

 jest blisko

 na wyciągnięcie ręki

 dopiero później rośnie

krwawi

 boli

 Z kolei muzycy Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Moniki Stefaniak zaprezentowali nam m.in. utwór M.K. Ogińskiego polonez „Pożegnanie ojczyzny” i „Rotę” M. Konopnickiej z muzyką F. Nowowiejskiego.

 Historia Polski pełna jest ważnych wydarzeń, które często były inspiracją dla artystów-patriotów. Możemy wymieniać tu bezcenne dzieła J. Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, „Kazanie Skargi”, „Stańczyk”.    Słysząc poloneza W. Kilara pochodzącego z filmu „Pan Tadeusz”, widzieliśmy na ekranie pejzaże polskie utrwalone na płótnach J. Chełmońskiego, L. Wyczółkowskiego czy A. Gierymskiego. Przyroda polska, sceny z życia szlachty polskiej, legendy i wierzenia były źródłem natchnienia również dla pisarzy i kompozytorów. Zauroczony tańcami polskimi W. Lutosławski przedstawił w „Małej Suicie” ich stylizowane wariacje. Karol Szymanowski w „Etiudzie b-moll” zawarł kresowe pejzaże, a H. Wieniawski w swej „Legendzie” wydobył z mroku dziejów największych polskich fantastycznych bohaterów.   Piękne słowo wiązane do młodzieży wygłosiła p. dyrektor Filharmonii Częstochowskiej- B. Młynarczyk, przybliżając okoliczności powstania utworów i ich związek z prezentowanymi dziełami malarskimi.   Ze szczególnym zainteresowaniem uczniowie gimnazjum wysłuchali solowego występu uczennicy Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie-skrzypaczki Aleksandry Krawczyk.

Koncert bardzo przybliżył młodzieży polską muzykę narodową, ukazał jej nierozerwalny związek z historią, uwrażliwił na piękno języka polskiego, muzyki i obrazu, pozwolił na obcowanie z kulturą na wysokim poziomie.   Po każdym konkursie młodzież ma możliwość wzięcia udziału w konkursie. Po tym spotkaniu został ogłoszony konkurs na pracę plastyczną na temat „Kwiat jednej nocy”. Trwa również konkurs Super kreator na logo „Szkoły na Parnasie”.

 

 mgr Maria Szymanek

 mgr Anna Banaśkiewicz