11 listopada 18

11 listopada obchodzimy jedno z najważniejszych świąt w naszym kraju. W tym dniu w 1918r. Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Przez tyle lat zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje, religię. Ale dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadków najcenniejsze wartości zostały uratowane. Prześladowani, skazani na tułaczkę Polacy nie tracili ducha, wierzyli, że Polska odzyska niepodległość. Wiedzieli, że Ojczyzna w sercach się zaczyna, że naród przetrwa. W Polsce panowała bieda, ale Polacy nie tracili ducha, żyli pielęgnując  polską kulturę, to dzięki niej wytrzymali lata niewoli.

Droga do odzyskania niepodległości była trudna - naznaczona latami niewoli i kończącymi się klęską powstaniami. Jednak kiedy 11 sierpnia 1914 r. wybuchła wojna pomiędzy Rosją, Niemcami i Austrią w sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi godzina wyzwolenia. Trzy państwa zaborcze rozpoczęły między sobą wojnę. Zakończenie I wojny światowej w dniu 11 listopada 1918r. zapieczętowało ostateczną klęskę Niemiec. Od tego czasu możemy cieszyć się wolną Polską, żyjemy w wolnym kraju.

Aby upamiętnić to wydarzenie w naszej szkole, 9 listopada odbył się apel dla klas IV-VIII. Klasa VII przygotowała krótką inscenizację opowiadającą o tych trudnych latach, zakończonych wielkim zwycięstwem. Uczniowie w ciszy i skupieniu, ubrani w odświętne galowe stroje  odśpiewali hymn Polski a następnie  wysłuchali historii, która jest tak ważna dla każdego Polaka, o której nie można zapominać, szczególnie na tle aktualnych wydarzeń dziejących się za granicą  naszego kraju. Takie dni jak Święto Niepodległości uświadamiają nam jaki to zaszczyt żyć w wolnym, spokojnym kraju.

Obchody tego ważnego wydarzenia nie zakończyły się apelem starszych klas. W dniu 10 listopada klasa 2b przedstawiła spektakl słowno-muzyczny pod tytułem „Pisk Białego Orła” dlaklas I-III. Spektakl został urozmaicony pantomimą ukazującą Legendę o Białym Orle. Uczniowie w profesjonalny sposób przedstawili krótką historię losów państwa polskiego w drodze do niepodległości. Uzupełnieniem przedstawienia były wiersze pt.: „11 Listopada”, „Polak Mały”, fragmenty „Roty” oraz piosenki: „Biały orzeł wzbić się nie może”, „Polska zmartwychwstaje”,” Co to jest niepodległość”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”, do których zostały wykonane układy taneczne.Inscenizacja pt. „Pisk Białego Orła” była piękną lekcją historii i  patriotyzmu, która miała na celu wzbudzenie refleksji na temat faktów historycznych i pamięci o bohaterach, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego oraz szkolnego.

Ojczyzna – zwykłe słowo, a tyle znaczy.

Ojczyzna piękne słowo, jak je tłumaczyć?

Ojczyzna – to jabłonie kwiatami obsypane

i modre chabry w zbożu

i jasny śpiew skowronka,

i srebrnołuskie fale odrzańskie i wiślane,

skalista grań tatrzańska,

i mazowiecka łąka.

Ojczyzna – to wsie, miasta, ulice i stadiony

i wszystkie polskie huty

i wszystkie polskie szkoły,

to porty i okręty,

i morza brzeg zielony,

to zwykły dzień roboczy

i święta dzień wesoły.

Ojczyzna – zwykłe słowo,

czemu tak bliskie.

(W. Szymborska, „Modlitwa za Ojczyznę Piotra Skargi”)