Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to ważna dla nas Polaków data. Staramy się czcić tę uroczystość na wiele sposobów. W naszej szkole Święto Niepodległości było prawdziwym Świętem Radości. Uczniowie w tym dniu założyli galowe stroje, do których przypięli własnoręcznie zrobione kotyliony. Piękny akcent stanowiło wykonanie pieśni patriotycznych przez klasy 4-7. Kolejnym elementem były zajęcia warsztatowe. Uczniowie pod okiem wychowawców oglądali filmy, które pozwoliły przybliżyć historię naszej Ojczyzny. Karty pracy i krzyżówki, tematycznie związane ze Świętem Niepodległości, pozwoliły w praktyce wykazać się wiedzą na temat historii Polski. Warto dodać, że materiały były dostosowane do poziomu edukacyjnego uczniów. Najmłodsi przygotowali kolorowanki z symbolami narodowymi i postacią Józefa Piłsudskiego. Pięknie wykonane prace ozdobiły klasy i korytarze.

Uczniowie klas 1-3 uczestniczyli również w inicjatywie MEN „Szkoła do hymnu”  i o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Wzięliśmy również udział w akcji „Warte zapamiętania”, która polega na tworzeniu specjalnie na tę okazję zaprojektowanych kart cytatów znanych Polek i Polaków. Wystawa, stworzona z przygotowanych przez uczniów prac, zapełniła się pięknymi myślami i sentencjami, które skłaniają do przemyśleń i refleksji na temat życia, patriotyzmu czy  zmiany postawy.

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole pokazały, że patriotyzm dzisiaj to właśnie zaangażowanie, szacunek dla historii oraz pamięć dla wartości głoszonych przez wielkich Polaków. Ważne, aby młodzi ludzie zrozumieli, że „Ojczyzna, to nie tylko kraj, w którym mieszkamy, ale kraj którego potrzebujemy i który potrzebuje nas”.

M. Mituła-Borek