sprztanie

Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Również uczniowie z naszej szkoły bardzo chętnie włączyli się do akcji. W środę 22.09.2021 wszystkie klasy wraz z wychowawcami w wyruszyły w teren. Pomimo niepewnej pogody, młodzież chętnie i z zaangażowaniem zabrała się do pracy i w ciągu dwóch godzin zapełniła zebranymi śmieciami wiele worków. Pamiętamy również o tym jak ważna jest segregacja śmieci. Dzięki recyklingowi wiele odpadów możemy wykorzystać po raz kolejny. Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się dodatkowo posegregować zbierane śmieci. Wszystkie szklane odpady zostały umieszczone w zielonych workach. Uczniowie posprzątali tereny wokół szkoły, gminy i kościoła w Konopiskach. Uprzątnięte zostały również obrzeża pobliskiego lasu oraz tereny położone wokół zbiornika Pająk.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami tegorocznej akcji zamieszczonymi na stronie internetowej https://naszaziemia.pl/ssp2021/. 

"W raportach z ubiegłorocznej Akcji zgłoszonych zostało nam ponad 600 dzikich wysypisk! Zarówno zespoły fundacyjne, jak i wolontariusze w całej Polsce zebrali również na plażach, w lasach i w parkach tony odpadów. Wśród zebranych śmieci znalazły się szklane i plastikowe butelki po napojach czy opakowania z tworzyw sztucznych po jedzeniu. Wszystkie w ogromnych ilościach! To dowód na to, że niefrasobliwie zaśmiecamy środowisko naturalne bez refleksji, iż wyrzucane odpady stanowią zagrożenie zarówno dla natury, jak i dla każdego z nas. Lata 2020-2021 to również czas pandemii COVID – 19, który wpłynął na nasze codzienne życie. Ten czas nie pozostał także obojętny dla natury. Miejsca, w których często szukaliśmy wytchnienia od lockdownowej rzeczywistości, były obciążone przez turystów, co dodatkowo wpłynęło na ilość śmieci w naturze. Dlatego hasło tegorocznej Akcji brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”.
W Akcji Sprzątanie świata – Polska nie chodzi bowiem o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady." - https://naszaziemia.pl/ssp2021/