mural

Indygo Project i cała inicjatywa

Jesteśmy pięcioosobową grupą młodych artystów z Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Indygo Project tworzą: Monika Płaczek, Joanna Górniak, Patrycja Madej, Sara Saadain i Natalia Kuśmierz. Kochamy tworzyć sztukę. Podziwiamy ją i się nią otaczamy, dlatego nasz wybór szkoły średniej padł na miejsce,  w którym sztuki nam nigdy nie zabraknie. Jednak mamy świadomość tego, jak bardzo bagatelizowana jest nauka o sztuce  w programach nauczania. Młodzi ludzie mają utrudniony dostęp do tego typu wiedzy, ponieważ często jest ona uważana za mniej istotną w odniesieniu do nauk ścisłych.

 Dlatego chcemy zainteresować sztuką dzieci i młodzież.  Stąd pomysł na murale inspirowane sztuką klasyczną, które są głównym zajęciem Indygo Project. Każdy mural zostanie zaopatrzony w planszę edukacyjną z informacjami o oryginalnym dziele, wykonawcy i danej epoce.

Gdzie działamy?

Terenami naszej twórczości są Konopiska, Ogonowice i Radomsko, czyli województwo śląskie oraz łódzkie. Zasięg projektu jest nieco ograniczony ze względu na obecną sytuację pandemiczną, ale mimo to staramy się wyjść do szerszej publiczności dzięki mediom społecznościowym. Prowadzimy instagrama oraz tiktoka. Można nas znaleźć pod nazwą indygoproject na obu platformach. Udostępniamy tam aktualne filmy z naszych postępów w pracy i wiele muralowych ciekawostek.

Co za nami?

Obecnie mural w Konopiskach jest ukończony. Znajduje się w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza. Proces twórczy trwał  sześć siedmiogodzinnych dni pracy.  Zajmuje on powierzchnię sześciu metrów długości i półtora metra wysokości. Źródłem inspiracji był fragment fresku Michała Anioła z Kaplicy Sykstyńskiej znany jako Stworzenie Adama.  Centrum kompozycji stanowią ręce. Dłoń Adama otoczona jest rozkwitającymi magnoliami oraz ptakami. Symbolizuje to strefę ziemską naszego świata. Natomiast dłoń boska wyłania się zza nieba pokrytego kłębiastymi obłokami i dwoma księżycami , co stanowi nawiązanie do niebios i ciał niebieskich. Obraz prezentuje harmonię między ziemią a niebem oraz ich wzajemne powiązanie. Całość jest utrzymana w kolorystyce beżu, różu i błękitów, co tworzy spokojną atmosferę w szkolnej bibliotece.

Oczywiście napotkałyśmy niejedną przeszkodę w trakcie tworzenia muralu. Farby niekiedy nie chciały pokrywać powierzchni jak należy, pędzle tajemniczo znikały, palety same uciekały z rąk, a nasze ubrania ozdobiło mnóstwo kolorowych plamek. Mimo wszystko efekt jest niezwykle satysfakcjonujący i mamy nadzieję, że spodobał się uczniom wymienionej szkoły.

Perypetie przed malowaniem

By móc wystartować z Indygo Project potrzebowałyśmy  zabezpieczenia finansowego  i mnóstwa wymaganych  dokumentów. Każdy z nas wyruszył na poszukiwania sponsorów, którzy mogliby zaangażować się w tę inicjatywę. Nie było to łatwe, gdyż wszelkie dokumenty musiałyśmy redagować samodzielnie. Po papierologicznych perypetiach i długich rozmowach z wieloma  firmami udało nam się osiągnąć nawet więcej niż planowałyśmy!

Wnioski dla nas i dla Was

Indygo Project pochłania nam wiele czasu, a pogodzenie go  z regularnymi zajęciami  szkolnymi nie jest łatwe. Cieszy nas jednak fakt, że działamy w ten sposób i możemy zainspirować kogoś do zagłębienia się w świat sztuki, który nam jest tak bliski.  Uwielbiamy malarstwo, a to że dzięki temu robimy coś dobrego dla lokalnego środowiska daje nam jeszcze więcej radości z procesu twórczego.

Zachęcamy: zrób coś twórczego i kreatywnego! Daj się ponieść fantazji! Wejdź do świata sztuki i wielkich artystów, bo przecież:  Ars longa, vita brevis!