Pierwsze abecado

Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach  zostali przyjęci do zaszczytnego grona czytelników. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do  wypożyczania książek, korzystania z biblioteki szkolnej oraz systematycznego rozwijania pasji czytelniczych.

W tym roku mottem uroczystości była sentencja Wisławy Szymborskiej: „Czytanie to najpiękniejsza zabawa,  jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, dowiedzieli się,  jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając i jakie zasady obowiązują  w bibliotece na co dzień.  Niezwykle budujący okazał się dla nas fakt, że  pierwszoklasiści  z ogromnym entuzjazmem opowiadali o swoich domowych biblioteczkach oraz  tradycjach czytania w domach – z rodzicami, dziadkami i samodzielnej  lekturze  książek.

Po takim wprowadzeniu  pani dyrektor -  Ilona Ujma -  dokonała pasowania każdego ucznia. Na pamiątkę pierwszoklasiści  otrzymali  piękne,  ręcznie wykonane, zakładki i dyplomy  oraz  książkę „Pierwsze abecadło”. Jest to antologia tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, które zostały napisane przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Ten niezwykły upominek trafił w ręce naszych małych czytelników za sprawą kampanii społecznej,  prowadzanej przez Instytut Książki,  „Mała książka - wielki człowiek”, która w tym roku została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. 

Uśmiech na twarzy pierwszaków był najlepszym dowodem na to,  że książka jest doskonałym prezentem na każdą okazję. Warto o tym pamiętać.

M. Mituła-Borek, I. Stanisz