Pięknem w czytaniu jest to,
że pozwala nam ono podróżować w sposób,
którego nie da się pojąć.
Alek Wek

Już po raz dziewiąty w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie wybitnych dzieł literatury polskiej. W tym roku była to „Balladyna" Juliusza Słowackiego.
Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane przez Prezydenta Rzeczypospolitej w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
„Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.


Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza również w tym roku przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Uczestniczyli w niej uczniowie klasy VII b, którzy czytali wybrane przez siebie fragmenty „Balladyny". Zadbali również o stroje i elementy scenografii, dzięki czemu przekaz dzieła był bardziej czytelny.
Ogólnonarodowa akcja przyczynia się do popularyzacji czytelnictwa, znajomości arcydzieł literatury polskiej i krzewienia kultury języka wśród młodego pokolenia.